Festivalul ANONIMVL
Arhivă 2013

Arhivă 2013


Competiţia de lungmetraj

WAJMA AN AFGHAN LOVE STORY

regia Barmak Akram, Afganistan- Franţa

THE MAJOR

regia Yuri Bykov, Rusia

A FALLIBLE GIRL

regia Conrad Clark, Marea Britanie- China

LOOKIN FOR VENERAMY DOG KILLER

regia Mira Fornay, Slovacia- Cehia

MATEI COPIL MINER

regia Alexandra Gulea, România- Germania- Franţa

TALL AS THE BAOBAB TREE

regia Jeremy Teicher, Senegal- SUA


Competiţia de scurtmetraj animaţie

CREAMENWAJMA AN AFGHAN LOVE STORY

regia Esther Casas, Spania- SUA

COMME DES LAPINS (Chroniques de la poisse, chap. 2)/ LIKE RABBITS (Sticky Ends, chap. 2)

regia Osman Cerfon, Franţa

MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES

regia Marija Jacimovic& Benoit Detalle, Serbia

ED.

regia Gabriel Garcia, Brazilia

ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY

regia Fabian Giessler, Germania

LOOKIN FOR VENERAMY DOG KILLER

regia Tal Arbiv& Lior Golan, Israel

MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE

regia Amelie Harrault, Franţa

JAMÓN/ JAMON

regia Iria López, Marea Britanie

UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE

regia Paul Mureşan, România

ORIGAMI

regia David Pavon, Spania

EMILIE

regia Olivier Pesch, Luxemburg

TARAZOO/ SCALE

regia Ramin Rahbar, Iran

DEER VALYA

regia Djalil Rizvanov, Rusia

2 (DOI)/ 2 (TWO)

regia Ilinca Šeda, România

ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA

regia Juanma Suárez, Spania

SHAVE IT

regia Fernando Maldonado& Jorge Tereso, Argentina

UN EVENIMENT NEASTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT

regia Monica Vinogradov, România

DJI. DEATH FAILS

regia Dmitri Voloshin, Moldova

BEAR ME

regia Kasia Wilk, Germania- Polonia

PROJECT K-9

regia Francisco J. Cabrera, Alicia Esteban, Elsa Esteban, Juan E. Forero, Victoria González, Adrián Parra, Iria Salgado, Pablo Serrano, Huijun Shen, Spania


Competiţia de scurtmetraj ficţiune

HIJACKER

regia Danilov Aleksandr, Rusia

DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW

regia Tom Van Avermaet, Belgia- Franţa

PELUQUERO FUTBOLERO/ HOOLIGAN HAIRDRESSER

regia Juan Manuel Aragón, Spania

NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG

regia Maryna Artemenko, Ucraina

LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE

regia Margaux Bonhomme, Franţa

KOLYA-KOLYA

regia Kolesov Konstantin& Baykov Boris, Rusia

THE ONLY BAR IN TOWN

regia Adam Budd, Canada

DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER

regia Daniel Butterworth, Germania

MARCELLO

regia Francesca Coticoni, Italia

BAD PENNY

regia Andrei Creţulescu, România

STEW& PUNCH

regia Simon Ellis, Marea Britanie

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS

regia Cecilia Felmeri, România

ALINA

regia Dukarev German, Rusia

LE COQUELICOT/ THE POPPY

regia Fabien Giurgiu, Franţa

WASTE

regia Anton Groves, România

REHEARSAL

regia Agnes Guilbault, Spania

MISTERIO/ MISTERY

regia Chema García Ibarra, Spania

PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP

regia Rusu Ionuţ, România

TATTOO

regia Aldo Iuliano, Italia

TILL DEATH DO US PART

regia Julian Lara, SUA

DREAMING APECAR

regia Dario Samuele Leone, Italia

DIRECTED BY

regia Alban Mench, Franţa

TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED

regia Bogdan Mureşanu,  România

GREY

regia Hassan Neamah, Egipt

THE TREE OF PAN

regia Aitken Pearson, Portugalia

VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW

regia Gheorghe Preda,  România

SHAME AND GLASSES

regia Alessandro Riconda, Italia

POOL

regia Juan Del Rio, Spania

EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM

regia Peris Romano, Spania

SECOND VOICE

regia Daniel Sandu, România

ȘANȚUL/ THE DITCH

 regia Adrian Silişteanu, România

UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING

regia Slony Sow, Franţa

THE BEST JOB

regia AnastaSia Titova& Kateryna Shevchenco,  Ucraina- Rusia

CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH

regia Andrei Tănase, Germania- România

ROBOKROLIK/ ROBORABBIT

regia Sergey Tsyss, Rusia

EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT

regia Santi Veiga, Spania

ORDINARY FAMILY STORY

regia Sergey Velikoredchanin, Rusia

ZIMMER 606/ ROOM 606

regia Peter Volkart, Elveţia

CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISHLA MULŢI ANI!

regia Armine Vosganian, România

SEIN KAMPF

regia Jakob Zapf, Germania


Competiţia de focus forward

YOU DON’T KNOW JACK

regia Morgan Spurlock

DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOWFIRE WITH FIRE

regia Ross Kauffman

MUSHROOM MAN

regia Leslie Iwerks

DISPLAIR

regia Victor Kossakovsky

SPEAKING WITH LIGHT

regia Alex Gibney

MEET MR. TOILET

regia Jessica Yu

THE LANDFILL

regia Jessica Edwards & Gary Hustwit

THE INVISIBLE BICYCLE HELMET

regia Fredrik Gertten

THE CLEANEST PIG

regia David White & Paul Wedel

TECHISTAN

regia Senain Kheshgi

THE HONOR CODE

regia Katy Chevigny

OPERATION FREE LUNCH

regia Lixin Fan

GOOD BREAD

regia Eddie Schmidt

REMOTE AREA MEDICAL

regia Jeff Reichert & Farihah Zaman

NEW GIFT

regia Supriyo Sen

HEART STOP BEATING

regia Jeremiah Zagar

EMERGENCY

regia Kief Davidson

THE BIONIC EYE

regia Steven Cantor

PANMELA CASTRO

regia Heloisa Passos

THE MUSIC MAN

regia Steve James

ALL HAIL THE BEAT

regia Nelson George

THE CONTENDERS

regia Lucy Walker

ROBOT

regia Liz Garbus

IN YOUR HEAD

regia Petra Epperlein & Michael Tucker

THE AUTO-TUNE EFFECT

regia Stanley Nelson

SOLAR ROADWAYS

regia Michele Ohayon

NEWTOWN CREEK DIGESTER EGGS

regia David W. Leitner

THE SECRET OF TREES

regia Albert Maysles

THE SKY IS NOT THE LIMIT

regia Annie Sundberg & Ricki Stern

HILARY’S STRAWS

regia Phil Cox