Competiţia de lungmetraj

ZERO

regia Pawel Borowski, Polonia

FOXES

regia Mira Fornayova, Slovacia- Cehia- Irlanda

ALAMAR

regia Pedro Gonzalez-Rubio, Mexic

SLOVENIAN GIRL

regia Norika Sefa , Kosovo

NEIDENTIFICAT

regia Damjan Kozole, Slovenia- Germania- Serbia- Croaţia- Bosnia- Herţegovina 

CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ/KINO CARAVAN

regia Titus Muntean, România

THE TROTSKY

regia Jacob Tierney, Canada

ON THE PATH

regia Jasmila Zbanic, Bosnia Herţegovina- Austria- Germania- Croaţia


Competiţia de scurtmetraj animaţie

FLESH COLOR

regia Masahiko Asachi, Japonia

MARGARITA

regia Alex Cervantes, Spania

AMAZONIA

regia Sam Chen, SUA

THE LITTLE DRAGON

regia Bruno Collet, Franţa

A CAT WITHOUT NAME

regia Carlos Cruz, Portugalia

BACKSTAGE

regia Pierce Davidson, Australia

HAND OF GOD

regia Rune Eriksson, Norvegia

MIXED BAG

regia Isabelle Favez, Elveţia

OBICEIURI PROASTE

 regia Oana-Catalina Gheorghiu, România

VIVE LA CRISE

regia Alexei Gubenco, România

UBER STUD

regia Lukas & Kilian Helmbrecht, Germania

PIGEON: IMPOSSIBLE

regia Lucas Mantell, SUA

ALLONS-Y ! ALONZO !

regia Camille Moulin-Dupre, Franţa

12 YEARS

regia Daniel Nocke, Germania

THE UNPLUGGED SON

regia Milla Nybondas, Finlanda

SLIM PICKINGS FAT CHANCES

regia David de Rooij & Jelle Brunt, Olanda

TOMAS’ POCKET WACH

regia Claudio Sa, Portugalia

LUNCH

regia Irina Golina Sagatelian, Israel

MORE FROM LIFE

regia Steven Vander Meer, SUA

….FOR SISTER

regia Taras Vinni, Ucraina


Competiţia de scurtmetraj ficţiune

UR

regia Galder Arriaga Magunacelaya, Spania

EDGAR

regia Fabian Busch, Germania

TIXEON

regia Felipe Bustos Sierra, Scoţia

INAINTE SI DUPA 22-12-1989

regia Andrei Cohn, România

DREAM

regia Danijel Dozet, Croaţia

THE INFLATABLE GRANDMA

regia Telmo Esnal, Spania

TRANSPARENT

regia Sammy Fransquet, Belgia

THE HOMOGENICS

regia Gerard Freixes-Ribera, Spania

THE CURIOSITY OF PENNY PARKER

regia Ryan Hanson, Canada

DISH

regia Brian Harris Krinsky, SUA

MIDAS SI POVESTEA FANTOMEI

regia Jamil Hendi, România

ELA

regia Tudor Jurgiu, România

SWEET BLOOD

regia Julian Lara, Spania

WE NEED TO TALK!

regia Eizykman Lewis, Franţa

KILLING TARANTINO

regia Norman Lesperance, SUA

THE MARRIAGE WAR

regia Kuya Manzano, Spania

SCHOGETTEN

regia Andre Marques, Portugalia

MUZICA ÎN S NGE

regia Alexandru Mavrodineanu, România

CIMBRO

regia Massimo Nardin, Italia

DERBY

regia Paul Negoescu, România

EU SI SORA MEA

regia Ozana Nicolau, România

I’LL BE ZORRO SOMEDAY

regia Joel Olivier, Franţa

NO NEWS

regia Alexandru Stănescu, România

THE ADDICTION TRILOGY

regia Harald Schleicher, Germania

DON’T TOUCH THE MOUSTACHE

 regia Joachim De Smedt, Marea Britanie

MOTHERS

regia Satoru Sugita, Japonia

PISCINE, GERMANIA

regia Emanuel Vasiliu, România

THE BRIGHT LIGHT OF NOON

regia Yavor Vesselinov, Bulgaria

RETURN TO ROSCOFF

regia Ken Wardrop, Irlanda

THIS MORNING

regia William Welsch, Spania


Actori în spatele camerei

TEENAGE PAPARAZZO

regia Adrian Grenier, SUA

EUTHANASIA

regia Adrian Grenier, SUA

SLIPSTREAM

regia Anthony Hopkins, SUA


Eco docs

THE HYBRID UNION

regia Serguei Kouchnerov, SUA

CLIMATE OF CHANGE

regia Brian Hill, Marea Britanie


HBO night

TEMPLE GRANDIN

regia Mick Jackson, SUA

THE SHUKAR COLLECTIVE PROJECT,

regia Matei- Alexandru Mocanu, Romania


Filmul (0)07

ZERO

regia Pawel Borowski, Polonia


Film încheiere

A SERIOUS MAN

regia Joel& Ethan Coen, SUA

EDITIA a VII-a ANONIMUL, 9-15 august 2010

Cea de-a 7-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Independent ANONIMUL a adus la Sfantu Gheorghe, pentru o săptămână cinefilă, circa 4.000 de spectatori şi 80 de titluri, în competiţie aflându-se 7 lungmetraje, 30 scurtmetraje ficţiune şi 20 scurtmetraje animaţie.
Filmul Copie conforme/ Certified Copy, în regia lui Abbas Kiarostami, inclus în Selecţia Oficială, Cannes 2010, a fost prezentat în premieră în România în seara de deschidere a Festivalului. Un highlight al Festivalului a fost secţiunea paralelă Actori în spatele Camerei, ilustrată în 2010 prin prezentarea unor titluri semnate de Anthony Hopkins (Slipstream), Natalie Portman (în cadrul filmului omnibus New York I Love You), Adrian Grenier (Teenage Paparazzo).
SEARA HBO a fost deschisă cu proiecţia, în premieră în România, a filmului Temple Grandin (care a avut premiera la HBO SUA în primăvara 2010) în regia lui Mick Jackson, nominalizat la nu mai puţin de 15 Premii Emmy- printre care pentru Cea mai bună regie pentru o miniserie, film sau producţie dramatică, Cea mai bună actriţă în rol principal într-o miniserie – Claire Danes şi Cel mai bun scenariu pentru o miniserie, film sau producţie dramatică. Tot în cadrul Serii HBO a fost proiectat filmul românesc The Shukar Collective Project, în regia lui Matei Alexandru.
Secţiunea ECO DOCS, iniţiată de către Festivalul de Film ANONIMUL în 2007, a prezentat Climate of Change (regia Brian Hill, Marea Britanie), vernisat de scurtmetrajul The Hybrid Union (SUA). Pentru cea de a 7-a ediţie, Festivalul ANONIMUL a adăugat secţiunea Filmul (0)07, Flaskbacks of a Fool, cu cel mai recent agent 007, Daniel Craig în rolul principal, în regia lui Baillie Walsh.
Proiecţiile în Complexul Cinema au început cu prezentarea celui mai recent film în regia lui Radu Muntean, Marţi, după Crăciun, în prezenţa actriţei Maria Popistaşu şi a scenaristului Alexandru Baciu. Romanian Off Section a mai cuprins şi lungmetrajele Felicia, înainte de toate (regia Răzvan Radulescu şi Melissa de Raaf, în prezenţa lui Răzvan Rădulescu), Francesca (regia Bobby Paunescu, în prezenţa actorului Dorian Boguţă), Nunta în Basarabia (regia Napoleon Helmis), Drumul păsărilor (regia Klara Trencseyi şi Vlad Naumescu), Website Story (regia Dan Chişu, în prezenţa lui Dan Chişu şi a actorilor Florin Piersic jr şi Crina Semciuc) şi o serie de scurtmetraje româneşti.
Seria de evenimente colaterale a debutat cu Tarkovsky Redux – live performance cu Lucian Ban, Mat Maneri- violist american nominalizat la Premiul Grammy în 2006, Silent Strike şi Dan Basu, urmare a proiectului Songs for Andy Warhol’s Screen Tests prezentat la Festivalul Anonimul în 2009, a continuat cu workshop-ul Making docs susţinut de către Matthew Cooke, producător al Teenage Paprazzo, nominalizat la Premiile Oscar pentru Cel mai bun film documentar în anul 2007, pentru Deliver Us from Evil, şi sesiuni Q&A cu regizorii, actorii şi producătorii prezenţi la eveniment.

Palmares ANONIMUL 2010

Trofelul ANONIMUL 2010: ZERO, in regia lui Pawel Borowski (Polonia)

Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj fictiune: I’LL BE ZORRO SOMEDAY, regia Joel Olivier (Franta).
Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj animatie: AMAZONIA, regia Sam Chen (SUA).
Premiul Ovidiu Bose Paștină, oferit de Fundația Anonimul: TIXEON, regia Felipe Bustos Sierra (Scotia).

Retrospectiva Festivalului de Film ANONIMUL a avut loc în Bucureşti, la Noul Cinematograf al Regizorului Român, din cadrul Muzeului Tăranului Român, în perioada 17- 22 august, şi s-a bucurat de prezenţa a cca. 3.000 spectatori.
Back to top
Language:
mobile desktop