FEATURE FILM COMPETITION

LA PLAYA D.C., directed by Juan Andrés Arango, Columbia- Brazil- France, 2012
Un Certain Regard, Cannes 2012

OKHOTNIK/ THE HUNTER, directed by Bakur Bakuradze, Russia, 2011
Un Certain Regard, Cannes 2011
Bright Future, Rotterdam International Film Festival, 2012

 

TOATĂ LUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ/ EVERYBODY IN OUR FAMILY, directed by Radu Jude, Romania- The Netherlands -2012
Heart of Sarajevo Award for Best Film, Sarajevo International Film Festival, 2012
Romanian Days Award for Feature Film, Transilvania International Film Festival, 2012

 

ALPEIS/ ALPS, directed by Yorgos Lanthimos, Greece, 2011
Osella for Best Screenplay, Venice 2011
Best Film, Sydney Film Festival, 2012

 

J’AIME REGARDER LES FILLES/ 18 YEARS OLD AND RISING, directed by Frédéric Louf, France, 2011
Nomination for Most Promising Actor – Pierre Niney, César Awards 2012
Next Wave, Toronto International Film Festival, 2011

VALLEY OF SAINTS, directed by Musa Syeed, India- USA, 2012
Audience Award and Alfred P. Sloan Prize, Sundance International Film Festival, 2012

LA PIROGUE/ THE PIROGUE, directed by Moussa Touré, France- Senegal- Germany, 2012
Un Certain Regard, Cannes 2012

SHORT FICTION COMPETITION

THE THREEFOLD LIFE OF MAN, directed by Johan Andren, Sweden/ Germany
BARBIE, directed by Ali Asgari, Iran

FIVE SIX SEVEN EIGHT!, directed by Felipe Bustos Sierra, Scotland

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN, directed by David Casals-Roma, Spain

GOBBEL, directed by Raluca David, Romania

TENIS/ TENNIS, directed by Vladimir Dembinski, Romania
SACHA THE BEAR, directed by Henri Desaunay, France
LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS, directed by Damian Dionisio, Argentina

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION, directed by Florina Dumitrache, Romania

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS, directed by Victor Dumitrovici, Romania

JELLYFISH, directed by Gabriela Dworecki, England

THE DOLPHIN – SKIN CITY, directed by Pierre Gaffié, France

CUTIA/ THE BOX, directed by Mircea Ghibortz Ghinescu, Romania

UN ALT CRACIUN, directed by Tudor Giurgiu, Romania

COMING SOON, directed by Jamil Hendi, Romania
OUTLAND, directed by Adina Istrate, UK/ Romania

FULGENZIO, directed by Aldo Iuliano, Italy

POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON AMONG OTHERS, directed by Pablo Alvarez Lopez, Spain

ORIZONT/ HORIZON, directed by Paul Negoescu, Romania

RODENDAN/ BIRTHDAY, directed by Petar Oreskovic, Croatia

ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE, directed by Vito Palmieri, Italy

PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE, directed by Emanuel Parvu, Romania

LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES, directed by Mario Piredda, Cuba

ABGESTEMPELT / PUNCHED, directed by Michael Rittmansberger, Austria
CHEFU’/ HOUSE PARTY , directed by Adrian Sitaru, Romania

O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS, directed by Chris Tex, Brazil
QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN? , directed by Ruben Torrejon, Spain
SECOND WIND, directed by Sergey Tsyss, Russia

LINTUREKI / BIRD FLIGHT, directed by Marjo Viitala, Finland

SHORT ANIMATION COMPETITION

DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE TRUTH, directed by Balbina Bruszewska, Poland

TIPATUL/ THE SCREAM, directed by Sebastian Cosor, Romania

FELIN HELI. HEFIN AND ALS, directed by Chris Daykin, Sri Lanka

POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS? , directed by Esau Dharma, Mar Delgado, Spain

CARA DE LUNA / MOONFACE, directed by Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll, Spain

TENDER CLOUDS, directed by Eoghan Dunne, Ireland
EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE , directed by Caesar Desmond Fernandez, Spain

PIRATE PALS, directed by Marius Fietzek, Germany

TRAPPED, directed by Katherine Goellner, USA

LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU, directed by Arturo Jauregui, Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez, Mexico

WALLFLOWER TANGO, directed by Wolfram Kampffmeyer, Germany

A SHADOW OF BLUE, directed by Carlos Lascano, France

RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS, directed by Frank Morales, Amanda Gil, Spain

HAPPY CATTLE, directed by Nadine Müller, Germany

IMMERFORT / EVERMORE, directed by Christopher Nagel, Germany

BREATH DANCE, directed by Stuart Pound, England

A PAEDOPHILE, directed by Nacho Rodriguez, Spain

SUSPENDED ANIMATION, directed by Cam Rossiter, Australia

QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO’S THIS HAT?, directed by Joana Toste, Portugal
THIS THIRST, directed by François Vogel, France

ECO DOCS

THE TSUNAMI AND THE CHERRY BLOSSOM, directed by Lucy Walker, USA, 2011
Nominated for Best Documentary (short subjects), Academy Awards 2012
Short Filmmaking Award & Special Jury Prize, Sundance International Film Festival, 2012

THE LANDFILL, directed by Jessica Edwards, Gary Hustwit, USA, 2012
MEET MR. TOILET, directed by Jessica Yu, USA, 2012
Sundance International Film Festival, 2012
Berlinale Talent Campus, 2012