PROGRAM

CINEMA GREEN VILLAGE, SALA 1

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FILM INDEPENDENT ANONIMUL

7- 13 AUGUST 2017

Sfântu Gheorghe, Delta Dunării

MARȚI, 8 AUGUST/ TUESDAY, AUGUST 8TH

11.00- 12.10 Competiție scurtmetraj românesc 1/ Romanian Short Film Competition 1
ANATEMA/ ANATHEMA
R: Andreea Cristina Borțun, 20’
OMUL DE PE LUNĂ/ MAN ON THE MOON
R: Mihnea Aliciu, 18’
PRIMA NOAPTE/ FIRST NIGHT
R: Andrei Tănase, 17’
12.30- 13.55 Program special Michel Franco/ Special Program Michel Franco
600 MILLAS/ 600 MILES
R: Gabriel Ripstein (Mexic/ Mexico), 85’
Produs de/ Produced by: Michel Franco
14.30- 15.25 Competiție scurtmetraj internațional 1 /International Short Film Competition 1
DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY
R: Anna Sarukhanova (Georgia), 15’
ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS
R: Bárbara Wagner & Benjamin de Búrca (Brazilia/ Brazil), 18’
LE PLOMBIER/ THE PLUMBER
R: Méryl Fortunat-Rossi & Xavier Seron (Franţa- Belgia/ France- Belgium), 14’
16.00- 17.00 Competiție scurtmetraj românesc 2/ Romanian Short Film Competition 2
ANA SE ÎNTOARCE/ ANA IS COMING BACK
R: Ruxandra Ghiţescu, 18’
DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE/ NINE OR TEN HOURS LATER
Regie: Răzvan Dü, 15’
TOATE NUMELE ÎNCEP CU C/ ALL THE NAMES THAT START WITH A C
R: Sandra Isabela Țenț, 14’
17.15- 18.50 Competiție scurtmetraj internațional 2/International Short Film Competition 2
BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS
R: Axel Danielson & Maximilein Van Aertryck (Suedia/ Sweden), 11’
OLGA
R: Maxime Bruneel (Franţa/ France), 19’
MILK
R: Daria Vlasova (Rusia/ Russia), 15’
SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE
R: Hajni Kis (Ungaria/ Hungary), 16’
IL SILENZIO/ THE SILENCE
R: Farnoosh Samadi & Ali Asgari (Italia/ Italy), 15’
DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER
R: Jadwiga Kowalska (Elveția/ Switzerland), 6’

MIERCURI, 9 AUGUST/ WEDNESDAY, AUGUST 9TH

11.00- 12.10 Competiție scurtmetraj românesc 2/Romanian Short Film Competition 2
ANA SE ÎNTOARCE/ ANA IS COMING BACK
R: Ruxandra Ghiţescu, 18’
DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE/ NINE OR TEN HOURS LATER
Regie: Răzvan Dü, 15’
TOATE NUMELE ÎNCEP CU C/ ALL THE NAMES THAT START WITH A C
R: Sandra Isabela Țenț, 14’
12.30- 14.15 Competiție scurtmetraj românesc 2/ Romanian Short Film Competition 2
Competiție scurtmetraj internațional 2/International Short Film Competition 2
BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS
R: Axel Danielson & Maximilein Van Aertryck (Suedia/ Sweden), 11’
OLGA
R: Maxime Bruneel (Franţa/ France), 19’
MILK
R: Daria Vlasova (Rusia/ Russia), 15’
SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE
R: Hajni Kis (Ungaria/ Hungary), 16’
IL SILENZIO/ THE SILENCE
R: Farnoosh Samadi & Ali Asgari (Italia/ Italy), 15’
DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER
R: Jadwiga Kowalska (Elveția/ Switzerland), 6’
14.45- 16.20 Program special Michel Franco/ Special Program Michel Franco
DESDE ALLÁ/ FROM AFAR
R: Lorenzo Vigas (Venezuela- Mexic/ Venezuela- Mexico), 93’
Produs de/ Produced by: Michel Franco
16.45- 18.00 Competiție scurtmetraj românesc 1/ Romanian Short Film Competition 1
ANATEMA/ ANATHEMA
R: Andreea Cristina Borțun, 20’
OMUL DE PE LUNĂ/ MAN ON THE MOON
R: Mihnea Aliciu, 18’
PRIMA NOAPTE/ FIRST NIGHT
R: Andrei Tănase, 17’
18.15- 19.00 Competiție scurtmetraj internațional 1/ International Short Film Competition 1
DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY
R: Anna Sarukhanova (Georgia), 15’
ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS
R: Bárbara Wagner & Benjamin de Búrca (Brazilia/ Brazil), 18’
LE PLOMBIER/ THE PLUMBER
R: Méryl Fortunat-Rossi & Xavier Seron (Franţa- Belgia/ France- Belgium), 14’

JOI, 10 AUGUST/ THURSDAY, AUGUST 10TH

11.00- 12.35 Program special Michel Franco/ Special Program Michel Franco
CHRONIC
R: Michel Franco (Mexic/ Mexico), 92’
Proiecția va fi urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu regizorul Michel Franco/
The screening will be followed by a sit-down Q&A with director Michel Franco
15.00- 16.30 Competiție scurtmetraj internațional 3/ International Short Film Competition 3
RUAH
R: Flurin Giger (Elveția/ Switzerland), 18’
POSLE/ AFTER
R: Hanna Jalali (Ucraina- Iran/ Ukraine- Iran), 20’
STATE OF EMERGENCY MOTHERFUCKER
R: Sébastien Petretti (Belgia/ Belgium), 6’
PA FUERA
R: Vica Zagreba (Franța/ France), 17’
LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN
R: Inés María Barrionuevo & Agustina San Martín (Argentina), 20’
16.45- 18.15 Competiție scurtmetraj românesc 3/Romanian Short Film Competition 3
MĂ CHEAMĂ COSTIN/ MY NAME IS COSTIN
R: Radu Potcoavă, 15’
SCRIS/NESCRIS/ WRITTEN/UNWRITTEN
R: Adrian Silișteanu, 20’
SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ/ A FEMININE COMMON NOUN
R: Marius M. Bogdan, 20’
CHERS AMIS
R: Valeriu Andriuţă, 20’
18.30-19.30 Competiție scurtmetraj românesc 4/Romanian Short Film Competition 4
FARUL/ THE HEADLIGHT
R: Ionuț Gaga, 15’
IDIOTUL/ THE IDIOT
R: Alexandru Ranta, 12’
PETRECERE PRIVATĂ/ PRIVATE PARTY
R: Octav Chelaru, 15’
FATALA
R: Alexandru Marinică, 4’

VINERI, 11 AUGUST/ FRIDAY, AUGUST 11TH

11.00- 12.30 Competiție scurtmetraj românesc 3/Romanian Short Film Competition 3
MĂ CHEAMĂ COSTIN/ MY NAME IS COSTIN
R: Radu Potcoavă, 15’
SCRIS/NESCRIS/ WRITTEN/UNWRITTEN
R: Adrian Silișteanu, 20’
SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ/ A FEMININE COMMON NOUN
R: Marius M. Bogdan, 20’
CHERS AMIS
R: Valeriu Andriuţă, 20’
12.45- 14.20 Competiție lungmetraj/Feature Competition
THE BURGLAR
R: Hagar Ben Asher (Israel), 94’
15.00- 16.00 Competiție scurtmetraj românesc 4/Romanian Short Film Competition 4
FARUL/ THE HEADLIGHT
R: Ionuț Gaga, 15’
IDIOTUL/ THE IDIOT
R: Alexandru Ranta, 12’
PETRECERE PRIVATĂ/ PRIVATE PARTY
R: Octav Chelaru, 15’
FATALA
R: Alexandru Marinică, 4’
16.15- 17.45 Competiție scurtmetraj internațional 3/ International Short Film Competition 3
RUAH
R: Flurin Giger (Elveția/ Switzerland), 18’
POSLE/ AFTER
R: Hanna Jalali (Ucraina- Iran/ Ukraine- Iran), 20’
STATE OF EMERGENCY MOTHERFUCKER
R: Sébastien Petretti (Belgia/ Belgium), 6’
PA FUERA
R: Vica Zagreba (Franța/ France), 17’
LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN
R: Inés María Barrionuevo & Agustina San Martín (Argentina), 20’

SÂMBĂTĂ, 12 AUGUST/ SATURDAY, AUGUST 12TH

Votul publicului, desfășurat pe toată perioada festivalului, se va încheia la ora 18.00.
11.00- 12.45 Romanian OFF Section
VARA S-A SFÂRȘIT/ SUMMER’S OVER
R: Radu Potcoavă, 105 min
13.00- 15.10 Romanian OFF Section
ANA, MON AMOUR
R: Călin Peter Netzer (România- Germania- Franța/ Romania- Germany- France), 130’
17.00- 18.40 GOOD TIME (R)
R: Josh Safdie & Benny Safdie (SUA/ USA), 100’