RETROSPECTIVA ANONIMUL 14

1- 3 SEPTEMBRIE

SALA ARCUB

VINERI, 1 SEPTEMBRIE

17.00 Competiție scurtmetraj 1
ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS
R: Bárbara Wagner & Benjamin de Búrca (Brazilia), 18’
DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY
R: Anna Sarukhanova (Georgia), 15’
LE PLOMBIER/ THE PLUMBER
R: Méryl Fortunat-Rossi & Xavier Seron (Franţa- Belgia), 14’
ANATEMA
R: Andreea Cristina Borțun (România), 20’
OMUL DE PE LUNĂ
R: Mihnea Aliciu (România), 18’
PRIMA NOAPTE
R: Andrei Tănase (România), 17’
19.00 Competiție lungmetraj
QUALITY TIME
R: Daan Bakker (Olanda), 85’
Festivalul Internațional de Film de la Shanghai, 2017
21.00 LAS HIJAS DE ABRIL/ APRIL’S DAUGHTER
R: Michel Franco (Mexic), 103’
Premiul Juriului Un Certain Regard, Cannes 2017

SÂMBĂTĂ, 2 SEPTEMBRIE

14.00 Competiție scurtmetraj 2
BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS
R: Axel Danielson & Maximilein Van Aertryck (Suedia), 11’
POSLE/ AFTER
R: Hanna Jalali (Ucraina- Iran), 20’
RUAH
R: Flurin Giger (Elveția), 18’
ANA SE ÎNTOARCE
R: Ruxandra Ghiţescu (România), 18’
DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE
R: Răzvan Dü (România), 15’
TOATE NUMELE ÎNCEP CU C
R: Sandra Isabela Țenț (România), 14’
17.00 Competiție lungmetraj
BURNING BIRDS – 18+
R: Sanjeewa Pushpakumara (Franța- Sri Lanka), 84’
Competiția New Currents, Festivalul Internațional de Film de la Busan, 2016
19.00 Competiție scurtmetraj 3
DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER
R: Jadwiga Kowalska (Elveția), 6’
MILK
R: Daria Vlasova (Rusia), 15’
OLGA
R: Maxime Bruneel (Franţa), 19’
MĂ CHEAMĂ COSTIN
R: Radu Potcoavă (România), 15’
SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ
R: Marius M. Bogdan (România), 20’
CHERS AMIS
R: Valeriu Andriuţă (România- Moldova), 20’
21.00 Competiție lungmetraj
SEXY DURGA
R: Sanal Kumar Sasidharan (India), 85’
Marele Premiu, Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 2017

DUMINICĂ, 3 SEPTEMBRIE

16.00 Competiție lungmetraj
THE NOBODIES
R: Juan Sebastián Mesa (Columbia), 84’
Premiul Publicului – International Film Critics’ Week, Festivalul Internațional de Film de la Veneția, 2016
18.00 Competiție scurtmetraj 4
LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN
R: Inés María Barrionuevo & Agustina San Martín (Argentina), 20’
PA FUERA
R: Vica Zagreba (Franța), 17’
SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE
R: Hajni Kis (Ungaria), 16’
FARUL
R: Ionuț Gaga (România), 15’
IDIOTUL
R: Alexandru Ranta (România), 12’
PETRECERE PRIVATĂ
R: Octav Chelaru (România), 15’
FATALA
R: Alexandru Marinică (România), 4’
20.00 Proiecție Filme Câștigătoare
Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj străin

STATE OF EMERGENCY MOTHERFUCKER
R: Sébastien Petretti (Belgia), 6’
Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj românesc
SCRIS/NESCRIS
R: Adrian Silișteanu, 20’
Premiul Ovidiu Bose Paștină
IL SILENZIO/ THE SILENCE
R: Farnoosh Samadi & Ali Asgari (Italia), 15’
Trofeul ANONIMUL 2017
MARIȚA
R: Cristi Iftime (România), 100’

Ediția 2017

LOCUL DE DESFĂȘURARE

Cea de-a XVI-a ediție a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL se va desfășura în perioada 5- 11 august 2019 la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării, în Complexul Green Village și Green Dolphin Camping.

TROFEUL ANONIMVL

Toate premiile din competiția de lung și scurtmetraj sunt acordate în baza votului exprimat de public.