COMPETIȚIE LUNGMETRAJ

CERUL DE DEASUPRA NOASTRĂ/ THE SKY ABOVE US,
regia Marinus Groothof, Olanda- Belgia- Serbia- Grecia, 2015
Limelight, Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 2015

.

PESCĂRUȘII/ THE GULLS, regia Ella Manzheeva, Rusia, 2015
Forum, Berlinale 2015

.

MAX & LENNY, regia Fred Nicolas, Franța, 2014,
Selecția oficială, Festivalul de Film de la Sydney, 2015

.

CORPUL/ BODY, regia Malgorzata Szumowska, Polonia, 2015
Ursul de Argint pentru Cea mai bună regie, Berlinale 2015

.

LUMEA E A MEA/ THE WORLD IS MINE,
regia Nicolae Constantin Tănase, România, 2015
Mențiunea specială a secțiunii competiționale East of the West, Festivalul Internațional de Film de la Karlovy Vary, 2015

.

COPIII/ CHILDREN, regia Jaro Vojtek, Slovacia- Cehia, 2014
Cel mai bun scenariu, Cea mai bună actriță în rol secundar- Éva Bandor, Cea mai bună imagine- Tomáš Stanek, Festivalul de Film de la Beijing, 2015

.

Filmele propuse de către selectorul Ludmila Cvikova pentru Competiția de Lungmetraj concurează pentru Trofeul ANONIMUL, acordat exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Sfântu Gheorghe.

COMPETIȚIE SCURTMETRAJ FICȚIUNE ȘI ANIMAȚIE
Entry-uri internaționale

  • WAHLOSS/ WHAT IF…, regia Riza-Rocco Avsar, Germania
  • PIGLET. BABYSITTER, regia Natalia Berezovaia, Rusia
  • CALLE CORTADA/ DEAD END, regia Juan Carlevaris, Spania
  • LE PREMIER PAS/ THE FIRST STEP, regia Vanessa Clément, Franța
  • DEUX AMIS/ TWO FRIENDS, regia Natalia Chernysheva, Franța
  • YO, PRESIDENTA/ ME, THE PRESIDENT, regia Arantxa Echevarría, Spania
  • PARCE QUE JE T’AIME/ BECAUSE I LOVE YOU, regia Enrique García de Blas, Spania
  • ALTIN VURUS/ GOLDEN SHOT, regia Gökalp Gönen, Turcia
  • DOGWOOD, regia Hasan Gunduz, Turcia
  • THE OCEANMAKER, regia Lucas Martell, SUA
  • DON’T SHOOT ME MR. TALIBAN, regia Benjamin Martins, Germania
  • KLEMENTHRO, regia Ben Mitchell, Marea Britanie- Canada
  • LABORATORIUM/ LABORATORY, regia Natalia Nguyen, Polonia
  • LISTEN, regia Hamy Ramezan & Rungano Nyoni, Danemarca- Finlanda
  • DEUS IN MACHINA, regia Nicola Piovesan, Italia
  • TARIM THE BRAVE AGAINST THE THOUSAND AND ONE EFFECTS, regia Guillaume Rieu, Franța
  • PAN-DEMIA, regia Rubén Sainz, Spania
  • CINEVITA, regia Harald Schleicher, Germania
  • CHASING DAYCARE, regia Satu Siegemund, Germania
  • MEST’/ THE REVENGE, regia Georgy Soldatov, Rusia
  • IRON EGG, regia Viktoria Traub, Ungaria
  • GAMES PEOPLE PLAY, regia Dawn Westlake, SUA
  • FRIENDS, regia Svetlana Yuferova, Germania

COMPETIȚIE SCURTMETRAJ FICȚIUNE ȘI ANIMAȚIE
Entry-uri românești

  • VERIGHETA, regia Gabriel Achim
  • DISPOZITIV 0068/ 0068 SNIPER’S NEST, regia Radu Bărbulescu
  • PAPER BAG, regia Roxana Benţu
  • PROFESIONIȘTII/ THE BIG BOYS, regia Tudor Botezatu
  • LINGURA VECHE/ THE SILVER SPOON, regia Mick Davis
  • ROBOT LOVE, regia Codrin Iftodi
  • CASTING CALL, regia Conrad Mericoffer
  • LA TENTATION/ TEMPTATION, regia Vlad Nedelcu
  • DUMNEAVOASTRĂ, TU/ I DON’T KNOW WHICH MARIA, regia Bogdan Theodor Olteanu
  • WHAT GOD WANTS, GOD GETS, GOD HELP US ALL, regia Mihai Pîrcălabu
  • FEMEI, regia Silvia Popescu
  • MESAGERUL, regia Radu Potcoavă
  • FILMUL DE LA CAPĂTUL LUMII/ THE FILM AT THE END OF THE WORLD, regia Gheorghe Preda
  • HOINARI, ’89/ VAGABONDS,’89, regia Andrei Răuțu
  • RECUNOŞTINŢĂ/ GRATITUDE, regia Ştefan Scărlătescu& Andrei Scărlătescu
  • THE GUARDIAN, regia Andrei Stan
  • FABULA “CORBUL ȘI VULPEA”/ THE FABLE “THE FOX AND THE RAVEN”, regia Vera Surățel
  • NU EXISTĂ-N LUMEA ASTA, regia Andreea Vălean

 

Scurtmetrajele selectate pentru Competiția de Scurtmetraj Ficțiune și Animație de către criticul de film Irina-Margareta Nistor concurează pentru Premiul de Cel mai bun scurtmetraj străin, respectiv Cel mai bun scurtmetraj românesc, acordate prin votul publicului.
Fundația Anonimul va acorda Premiul Ovidiu Bose Paștină.

LOCUL DE DESFASURARE

Cea de-a XII–a editie a Festivalului International de Film Independent ANONIMUL se desfasoara la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii, in Complexul Green Village si Dolphin Camping.

TROFEUL ANONIMVL

Toate premiile din competitia de lung si
scurtmetraj vor fi acordate in baza votului
exprimat de public.