Program 2014

PROGRAM
2014 ANONIMUL International Independent Film Festival
12th -17th august, ARENA VERDE STOP


MARŢI, 12 AUGUST/ TUESDAY, AUGUST 12TH
ARENA VERDE STOP
21:00- 21:20 Gala de Deschidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2014, Ediția a XI-a/ Opening Gala of the ANONIMUL International Independent Film Festival 2014, the 11th edition
21:20- 23:30 Film deschidere/ Opening Film
THE WONDERS
R: Alice Rohrwacher (Italia-Elveţia-Germania/ Italy-Switzerland-Germany), 110’
23:30- 01:15 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 1/ Short Fiction Competition 1
NADIR
R: Mihai Ghiţă (România/ Romania), 16’
LA BICI/ THE BIKE
R: Giorgio Borgazzi (Italia/ Italy), 8’
EXCURSIE/ EXCURSION
R: Adrian Sitaru (România/ Romania),19’
PETER PAN
R: Imanol Ortiz López (Spania/ Spain), 4’
ABOUT LOVE
R: Roxana Andrei (România/ Romania),15’
00:35- 01:15 Competiție Scurtmetraj Animaţie 1/ Short Animation Competion 1
GOLF ALL
R: Philipp Maas & Kim Liersch (Germania/ Germany), 6’
FLOAREA DE MĂR/ THE APPLE TREE FLOWER
R: Monica Vinogradov (România/ Romania), 3’
GUESTS AT MY HOME
R: Oleg Fedchenko (Ucraina/ Ukraine), 5’
TALES OF WIZARD
R: Ivan Fernandez (Spania/ Spain), 9’
WEDDING CAKE
R: Viola Baier (Germania/ Germany), 8’
HERMES & APHRODITE
R: Gregor Zootzky (Germania-Elveţia-SUA/ Germany-Switzerland-USA), 10’
MIERCURI, 13 AUGUST/ WEDNESDAY, AUGUST 13TH
ARENA VERDE STOP
20:00- 21:00 Concert Old Stories: Jul Baldovin, Gelu Ionescu & Elena Pavel
21:00- 22:40 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
SEPTEMBER
R: Penny Panayotopoulou (Grecia-Germania/ Greece-Germany), 99’
22:40- 23:20 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 2/ Short Fiction Competition 2
CU LAPTE, FĂRĂ ZAHĂR/ MILK, NO SUGAR
R: Răzvan Macovei & Andrei Florescu (România/ Romania), 15’
BUY 1 GET 1 FREE
R: Chia-Ho Tai (Taiwan), 10’
OBJECTS IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR
R: Alexandru Căpătoiu (România/ Romania), 10’
ME TUBE: AUGUST SINGS CARMEN HABANERA
R: Daniel Moshel (Austria), 4’
23:20- 00:30 OFF ROMÂNESC/ ROMANIAN OFF SECTION
O LUME NOUA/ START A NEW WORLD
R: Luiza Pârvu (România/ Romania), 23’
BUCURESTI, TE IUBESC!
R: Mircea Ghinescu (România/ Romania), 32’
00:30- 01:40 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 3/ Short Fiction Competition 3
20 MÈTRES D’AMOUR A MONTMARTRE/ 20 METERS OF LOVE IN MONTMARTRE
R: Pierre Gaffié (Franţa/ France), 5’
SARE DE MARE/ SEA SALT
R: Andrei Răuţu (România/ Romania), 15’
AMATEURS
R: Yoo In Cheol (Coreea de Sud/ South Korea), 9’
ANACLETO
R: Ernesto del Gesso (Italia/ Italy), 11’
DUET
R: Irina Nedelcu (România-Marea Britania/ Romania-UK), 9’
FAINT
R: Natalie Plaskura (Germania/ Germany), 6’
BOMBERMAN
R: Barna Nemethi (România/ Romania), 13’
PROIECŢIE SPECIALĂ PE DÂMBOVIŢA
20:30 DJ Set Xperimental
Proiecţie OMNIBUS ANONIMUL 10
KAZIMIR
R: Dorian Boguță, 22’
UN DUET/ A DUET
R: Andi Vasluianu, 7’
RETUR/ SQUARE ONE
R: Emanuel Pârvu, 16’
JOI, 14 AUGUST/ THURSDAY, AUGUST 14TH
CINEMA STUDIO
15:00 OFF ROMÂNESC/ ROMANIAN OFF SECTION
LUMINA FIRAVĂ/ DIM LIGHT
R: Florina Dumitrache (România/ Romania),15’
ŞI BĂIEŢII CÂTEODATĂ/ EVEN BOYS SOMETIMES
R: Matei Lucaci-Grunberg (România/ Romania), 17’
BRIGADA NEAGRĂ/ BLACK SQUAD
R: Andrei-Nicolae Teodorescu (România/ Romania), 20’
ZI DE TÂRG/ MARKET DAY
R: Sergiu Ciorescu (Republica Moldova/ Republic of Modova), 15’
SĂ MORI DE DRAGOSTE RĂNITĂ/ DYING FROM A WOUND OF LOVE
R: Iulia Rugină (România/ Romania), 30’
17:30 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 1/ Short Fiction Competition 1
NADIR
R: Mihai Ghiţă (România/ Romania), 16’
LA BICI/ THE BIKE
R: Giorgio Borgazzi (Italia/ Italy), 8’
EXCURSIE/ EXCURSION
R: Adrian Sitaru (România/ Romania),19’
PETER PAN
R: Imanol Ortiz López (Spania/ Spain), 4’
ABOUT LOVE
R: Roxana Andrei (România/ Romania),15’
CU LAPTE, FĂRĂ ZAHĂR/ MILK, NO SUGAR
R: Răzvan Macovei & Andrei Florescu (România/ Romania), 15’
BUY 1 GET 1 FREE
R: Chia-Ho Tai (Taiwan), 10’
OBJECTS IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR
R: Alexandru Căpătoiu (România/ Romania), 10’
ME TUBE: AUGUST SINGS CARMEN HABANERA
R: Daniel Moshel (Austria), 4’
20:00 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
SEPTEMBER
R: Penny Panayotopoulou (Grecia-Germania/ Greece-Germany), 99’
ARENA VERDE STOP
20:00- 21:00 Concert GuerriLIVE Radio Session- Theory of Mind
21:00- 22:40 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
REMOTE CONTROL
R: Byamba Sakhya (Mongolia-Germania/ Mongolia-Germany), 90'
22:40- 23:20 OFF ROMÂNESC/ ROMANIAN OFF SECTION
L1-L5
R: Letiţia Roşculeţ (România/ Romania), 30’
23:20- 01:30 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
THE TRIBE
R: Myroslav Slaboshpytskiy (Ucraina/ Ukraine), 130’
01:30- 02:00 Competiție Scurtmetraj Animaţie 2/ Short Animation Competition 2
LAND
R: Masanobu Hiraoka (Japonia/ Japan), 4’
JOBWATCH
R: Yoong Wah Alex Wong (Turcia/ Turkey), 6’
SI LUNCHAI
R: Hannes Rall (Germania-Singapore/ Germany-Singapore), 9’
BIG BUG AND LITTLE PIPSQUEAK
R: Dmitry Shestopalov (Belarus), 5’
SHADES OF GRAY
R: Aleksandra Averyanova (Rusia/ Russia), 6’
VINERI, 15 AUGUST/ FRIDAY, AUGUST 15TH
CINEMA STUDIO
12:30 Competiție Scurtmetraj Animaţie 1/ Short Animation Competition 1
GOLF ALL
R: Philipp Maas & Kim Liersch (Germania/ Germany), 6’
FLOAREA DE MĂR/ THE APPLE TREE FLOWER
R: Monica Vinogradov (România/ Romania), 3’
GUESTS AT MY HOME
R: Oleg Fedchenko (Ucraina/ Ukraine), 5’
TALES OF WIZARD
R: Ivan Fernandez (Spania/ Spain), 9’
WEDDING CAKE
R: Viola Baier (Germania/ Germany), 8’
HERMES & APHRODITE
R: Gregor Zootzky (Germania-Elveţia-SUA/ Germany-Switzerland-USA), 10’
LAND
R: Masanobu Hiraoka (Japonia/ Japan), 4’
JOBWATCH
R: Yoong Wah Alex Wong (Turcia/ Turkey), 6’
SI LUNCHAI
R: Hannes Rall (Germania-Singapore/ Germany-Singapore), 9’
BIG BUG AND LITTLE PIPSQUEAK
R: Dmitry Shestopalov (Belarus), 5’
SHADES OF GRAY
R: Aleksandra Averyanova (Rusia/ Russia), 6’
VAMPIRE BAT
R: Stuart Pound (UK), 3’
STOP
R: Ion Octavian Frecea (România/ Romania), 4’
MIRAGE
R: Iker Maidagan (SUA/ USA), 10’
THE SILVER WOLF
R: Daniel Nicolae Djamo (România/ Romania), 3’
LE PETIT BLOND AVEC UN MOUTON BLANC/ THE LITTLE BLOND BOY WITH A WHITE SHEEP
R: Eloi Henriod (Franţa/ France), 9’
HI! I’M NEW
R: Mario Serrano (Spania/ Spain), 3’
15:00 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 2/ Short Fiction Competition 2
20 MÈTRES D’AMOUR A MONTMARTRE/ 20 METERS OF LOVE IN MONTMARTRE
R: Pierre Gaffié (Franţa/ France), 5’
SARE DE MARE/ SEA SALT
R: Andrei Răuţu (România/ Romania), 15’
AMATEURS
R: Yoo In Cheol (Coreea de Sud/ South Korea), 9’
ANACLETO
R: Ernesto del Gesso (Italia/ Italy), 11’
DUET
R: Irina Nedelcu (România-Marea Britania/ Romania-UK), 9’
FAINT
R: Natalie Plaskura (Germania/ Germany), 6’
BOMBERMAN
R: Barna Nemethi (România/ Romania), 13’
12 MINUTE/ 12 MINUTES
R: Nicolae Constantin Tănase (România/ Romania), 13’
ESPAÑA IS DIFFERENT
R: Salvador Guerra (Spania/ Spain), 4’
RUPRECHT
R: Yangzom Brauen (SUA/ USA), 11’
AU-DELÀ DE L’HIVER/ AFTER THE WINTER
R: Jow Zhi Wei (Franţa-Singapore-Taiwan/ France-Singapore-Taiwan), 19’
17:30 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
THE TRIBE
R: Myroslav Slaboshpytskiy (Ucraina/ Ukraine), 130’
20:00 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
REMOTE CONTROL
R: Byamba Sakhya (Mongolia-Germania/ Mongolia-Germany), 90’
ARENA VERDE STOP
20:00- 21:00 Concert Fine it’s Pink
21:00- 22:40 MISUNDERSTOOD
R: Asia Argento (Italia-Franţa/ Italy-France), 103’
22:40- 23:10 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 4/ Short Fiction Competition 4
1969
R: Alexandru Aurelian Ispas (România/ Romania), 20’
TWO FOR THE BRIDE
R: Elena Kozar (Rusia/ Russia), 7’
BĂIATUL CU CĂŢELUL/ THE BOY WITH THE DOG
R: Liviu Varlam (România/ Romania), 6’
23:10- 00.50 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
THE MONK
R: The Maw Naing (Burma-Cehia/ Burma-Czech Republic), 93’
00:50- 02.10 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 5/ Short Fiction Competition 5
OMUL
R: Brigitte Drodtloff (Germania/ Germany), 11’
AUGUSTE & LOUIS
R: Nicolas Bertrand (Belgia/ Belgium), 8’
WASSER
R: Leonardo Re (Germania/ Germany), 10’
OVERCAST, AUTUMN IN SPOTS
R: Tatiana Zhukova (Rusia/ Russia), 14’
VIBRAŢIA/ VIBRATION
R: Germain Kanda (România/ Romania), 14’
DEATH OR TAXES
R: Jérémy Rochigiveux (Franţa/ France), 20’
¡SIGUIENTE!/ NEXT!
R: Aitor Arenas Suso (Spania/Spain), 4’
SÂMBĂTĂ, 16 AUGUST/ SATURDAY, AUGUST 16TH
CINEMA STUDIO
12:30 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 3/ Short Fiction Competition 3
OMUL
R: Brigitte Drodtloff (Germania/ Germany), 11’
AUGUSTE & LOUIS
R: Nicolas Bertrand (Belgia/ Belgium), 8’
WASSER
R: Leonardo Re (Germania/ Germany), 10’
OVERCAST, AUTUMN IN SPOTS
R: Tatiana Zhukova (Rusia/ Russia), 14’
VIBRAŢIA/ VIBRATION
R: Germain Kanda (România/ Romania), 14’
DEATH OR TAXES
R: Jérémy Rochigiveux (Franţa/ France), 20’
¡SIGUIENTE!/ NEXT!
R: Aitor Arenas Suso (Spania/Spain), 4’
1969
R: Alexandru Aurelian Ispas (România/ Romania), 20’
TWO FOR THE BRIDE
R: Elena Kozar (Rusia/ Russia), 7’
BĂIATUL CU CĂŢELUL/ THE BOY WITH THE DOG
R: Liviu Varlam (România/ Romania), 6’
15:00 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
THE MONK
R: The Maw Naing (Burma-Cehia/ Burma-Czech Republic), 93’
17:30 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
CASA GRANDE
R: Fellipe Barbosa (Brazilia/Brazil), 115’
20:00 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition THE WONDERS
R: Alice Rohrwacher (Italia-Elveţia-Germania/ Italy-Switzerland-Germany), 110’
ARENA VERDE STOP
20:00- 21:00 Concert muzică electronică Gojira/ DJ Gojira electro music concert
21:00- 21:30 Competiție Scurtmetraj Animaţie 3/ Short Animation Competition 3
VAMPIRE BAT
R: Stuart Pound (UK), 3’
STOP
R: Ion Octavian Frecea (România/ Romania), 4’
MIRAGE
R: Iker Maidagan (SUA/ USA), 10’
THE SILVER WOLF
R: Daniel Nicolae Djamo (România/ Romania), 3’
LE PETIT BLOND AVEC UN MOUTON BLANC/ THE LITTLE BLOND BOY WITH A WHITE SHEEP
R: Eloi Henriod (Franţa/ France), 9’
HI! I’M NEW
R: Mario Serrano (Spania/ Spain), 3’
21:30- 23:10 JODOROWSKY’S DUNE
R: Frank Pavich (SUA/ USA), 90’
23:10- 01:15 Competiţie Lungmetraj/ Feature Competition
CASA GRANDE
R: Fellipe Barbosa (Brazilia/Brazil), 115’
01:15- 02:00 Competiție Scurtmetraj Ficţiune 7/ Short Fiction Competition 7
12 MINUTE/ 12 MINUTES
R: Nicolae Constantin Tănase (România/ Romania), 13’
ESPAÑA IS DIFFERENT
R: Salvador Guerra (Spania/ Spain), 4’
RUPRECHT
R: Yangzom Brauen (SUA/ USA), 11’
AU-DELÀ DE L’HIVER/ AFTER THE WINTER
R: Jow Zhi Wei (Franţa-Singapore-Taiwan/ France-Singapore-Taiwan), 19’
DUMINICĂ, 17 AUGUST/ SUNDAY, AUGUST 17TH
CINEMA STUDIO
15:00 MISUNDERSTOOD
R: Asia Argento (Italia-Franţa/ Italy-France), 103’
17:30 Seara HBO/ HBO Night
REMEMBERING THE ARTIST: ROBERT DE NIRO, SR.
R: Geeta Gandbhir, Perri Peltz (SUA/ USA)
20:00 O LUME NOUĂ/ START ANEW WORLD
R: Luiza Pârvu (România-Ungaria-SUA/ Romania–Hungary–USA), 23’
THE IMMIGRANT
R: James Gray (SUA/ USA), 120’
ARENA VERDE STOP
20:00- 21:45 Gala de Închidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2014, Ediția a XI-a/ Awards Ceremony of the ANONIMUL International Independent Film Festival 2014, the 11th edition
Concert Urma
21:45- 23:45 Film Închidere/ Closing Film
A MOST WANTED MAN
R: Anton Corbijn (SUA/ USA), 122’
23:45 Proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraje şi Trofeul ANONIMUL/ Screenings of the Short Film Competition Winners and of the ANONIMUL Trophy Winner

Intrarea la ARENA VERDE STOP şi la proiecţia specială pe Dâmboviţa este liberă. Intrarea la proiecţiile de la CINEMA STUDIO se face pe bază de bilet. Biletele se pot achiziţiona de la casa de bilete a cinematografului.

Program_Anonimul_2014.pdfProgram_Anonimul_2014.pdfProgram_Anonimul_2014.pdf

Editia 2014

LOCUL DE DESFASURARE

Cea de-a XI–a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Independent ANONIMUL, organizată de Fundaţia Anonimul, va avea loc în perioada 12-17 august la Arena Verde Stop şi Cinema Studio, Bucureşti.

TROFEUL ANONIMVL



Toate premiile din competitia de lung si
scurtmetraj vor fi acordate in baza votului
exprimat de public.

Anul acesta vă aşteptam în Bucureşti, la cea de-a XI-a ediţie ANONIMUL,
la Arena Verde Stop şi Cinema Studio!


Sfantu Gheorghe
Green Village
Dolphin Camping