COMPETITIE LUNGMETRAJ

GROMOZEKA
regia Vladimir Kott, Rusia, 2011 Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011
THE HOUSE/ CASA
regia Zuzana Liova, Slovacia- Cehia, 2011 Forum, Berlinale 2011
THE JOURNALS OF MUSAN/ JURNALUL LUI MUSAN
regia Jung-bum Park, Coreea de Sud, 2010 Tiger Award, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011
MAJORITY/ MAJORITATE
regia Seren Yüce, Turcia, 2010 Trofeul Luigi de Laurentiis, Venetia 2010
OUTBOUND/ PERIFERIC
regia Bogdan George Apetri, Romania, 2010 Premiul Boccalino d'Oro pentru Cea mai buna interpretare- Ana Ularu, Festivalul International de Film de la Locarno, 2010
SHELTER/ ADAPOSTUL
regia Dragomir Sholev, Bulgaria, 2010 Marele Premiu, Festivalul International de Film de la Sofia, 2011
WASTED YOUTH/ TINERETE IROSITA
regia Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Grecia, 2011 Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

COMPETIŢIE SCURTMETRAJ FICŢIUNE

THE PHILOSOPHER, regia Abdulla Alkaabi, Franţa, 2010

NARCISSUS, regia Pierre Bessette, Franţa, 2011

THE SCREAM, regia Mirel Bran, România, 2010

LA GRAN CARRERA, regia Kote Camacho, Spania, 2010

LA FAMILIA DE MI NOVIA, regia Guillermo Chapa, Spania, 2011

GRAND HOTEL ITALIA, regia Rodi Cotenescu, România, 2011

LOST SPRINGS 2, regia Andrei Dobrescu, România, 2010

STRUNG LOVE, regia Victor Dragomir, România, 2010

WASTE, regia Cadu Favero, Brazilia, 2010

THE BLACK LINE, regia Anna Gigante, Italia, 2010

SUPERMAN, SPIDERMAN SAU BATMAN, regia Tudor Giurgiu, România, 2011

THEY MEET, regia Stella Iannitto, SUA- Italia, 2010

HALF MOON, regia Adina Istrate, Marea Britanie, 2010

MASALA MAMA, regia Michael Kam, Singapore, 2010

SHORT MEMORY, regia Marwan Khneisser, Liban, 2011

SUSANNA, regia Daria Kopiec, Polonia, 2010

JAFUL, regia Dan Radu Mihai, România, 2011

THE MEDIC, regia Raymond Mizzi, Malta, 2011

EL VAMPIRITO, regia Pablo Navarro-Rubio, Spania, 2011

INTERES VARIABLE, regia Felipe Pardo, Spania, 2011

PEOPLE WATCHING, regia Stuart Parkins, Marea Britanie, 2011

A TRIP TO THE MOON, regia Daniel Pech, Brazilia, 2011

MOMENTE, regia Dorin Pene, România, 2010

BRICK NOVAX- PART 1, regia Matt Piedmont, SUA, 2010

ENCOUNTER, regia Nayra Sanz Fuentes, Javier Sanz Fuentes, Spania, 2010

HERE I AM, regia Maialen Sarasua Oliden, Spania, 2010

IS IT WORKING?, regia Chris Schepard, Franţa, 2010

THE BUTTERFLY ORCHESTRA, regia Isabel Soria, Spania, 2010

WINTER FROG, regia Slony Sow, Franţa, 2011

STOPOVER, regia Ioana Uricaru, România, 2010

KILL YOUR BILL, regia Irina Vasilyeva, Rusia, 2011

EPPY MAURRY, regia Daniel Wetherell, Norvegia, 2011

COMPETIŢIE SCURTMETRAJ ANIMAŢIE

BLIND LUCK, regia Diane Aarts, Canada, 2011

ONDAR AHOAK, regia Angel Aldarondo, Spania, 2010

BELA'S STRUGGLE, regia Orsolya Bajusz, Austria- Ungaria, 2011

GROWING, regia Roxana Benţu, România, 2010

TOMATL, CHRONICLE OF THE END OF A WORLD, regia Luis Briceno, Franţa, 2011

HOPE CERTIFICATE, regia Ching-Yu Yang, Taiwan, 2011

CANKERED AND CURSED, regia Todd DeJong, SUA, 2010

THE GUILTY ROGUE, regia Eoghan Dunne, Irlanda, 2011

SUPER M ADVENTURES, regia Arunas Eimulis, Lituania, 2011

LOSER LEG, regia Francesco Filippi, Italia, 2010

DAISY CUTTER, regia Enrique Garcia, Ruben Salazar, Spania, 2010

CAROL OF THE BELLS, regia Stefan Kavel, Ucraina, 2011

THE NAME-LESS, regia Violaine Lecuyer, Franţa, 2010

THE LOST TOWN OF SWITEZ, regia Kamil Polak, Polonia- Elveţia- Franţa- Canada- Danemarca, 2010

YAKU, regia Nacho Subirats, Nacho Pesquera, Spania, 2011

PRECISE PETER, regia Martin Schmidt, Germania, 2010

BALLET OF UNHATCHED CHICKS, regia Shaun Seong-young Kim, SUA, 2011

THE CASTLES OVER THE CLOUDS, regia Alessandro Testa, Italia, 2011

ABCX-Ray, regia Joana Toste, Portugalia, 2010

MR TRANCE. DAY AT MINISTERY DEPARTMENT, regia Valerio Veneras, Spania, 2010

AKERBELTZ, THE WITCHES AND THE INQUISITOR, regia Cesar Urbina Vitoria, Spania, 2010

Titluri 2011

FILM DESCHIDERE
THE TREE OF LIFE
, regia Terrence Malick, SUA, 2011

A FOST ODATĂ ÎN ANATOLIA/ ONCE UPON A TIME IN ANATOLIA, regia Nuri Bilge Ceylan, Turcia- Bosnia- Herţegovina, 2011

CELE TREI MAIMUŢE/ THREE MONKEYS, regia Nuri Bilge Ceylan, Turcia- Franţa- Italia, 2008

DEPARTE/ DISTANT, regia Nuri Bilge Ceylan, Turcia, 2002

PROGRAM PARALEL
ACTORI ÎN SPATELE CAMEREI
GREEN PORNO 2
, regia Isabella Rossellini, SUA, 2008
I’M STILL HERE, regia Casey Affleck, SUA, 2010
STRĂINA/ WHEN WE LEAVE, regia Feo Aladag, Germania, 2010

ECO DOCS
THE DARK SIDE OF THE DIGITAL AGE
, regia Nizam Yusuff, Malaezia, 2010
WASTE LAND, regia Lucy Walker, Brazilia- Marea Britanie, 2010

HBO Film
O RELAŢIE SPECIALĂ/ THE SPECIAL RELATIONSHIP
, regia Richard Loncraine, Marea Britanie- SUA, 2010

IN MEMORIAM ŞTEFAN IORDACHE
CEL MAI IUBIT DINTRE PĂMÂNTENI
, regia Şerban Marinescu, România, 1993
HOTEL DE LUX, regia Dan Piţa, România, 1992
CEI CARE PLĂTESC CU VIAŢA, regia Şerban Marinescu, România, 1991
CONCURS, regia Dan Piţa, România, 1982

ROMANIAN OFF SECTION
PRINCIPII DE VIAŢĂ/ PRINCIPLES OF LIFE
, regia Constantin Popescu, România, 2010
URSUL/ THE BEAR, regia Dan Chişu, România, 2011
VISUL LUI ADALBERT/ ADALBERT’S DREAM, regia Gabriel Achim, România, 2011

NOI DOI/ TWO OF US, regia Claudiu Mitcu, România, 2011

FILM ÎNCHIDERE
MIEZUL NOPŢII ÎN PARIS/ MIDNIGHT IN PARIS
, regia Woody Allen, Spania- SUA, 2011

Sfantu Gheorghe
Green Village
Dolphin Camping