PROGRAM PARALEL

Actori in spatele Camerei

TEENAGE PAPARAZZO

Regia Adrian Grenier (SUA), 94’

EUTHANASIA

Regia Adrian Grenier (SUA), 17’

SLIPSTREAM

Regia Anthony Hopkins (SUA), 96’

NEW YORK, I LOVE YOU

103’

ECO DOCS

THE HYBRID UNION

Regia Serguei Kouchnerov (SUA), 5’

CLIMATE OF CHANGE

Regia Brian Hill (Marea Britanie), 86’

HBO Night

TEMPLE GRANDIN

Regia Mick Jackson (SUA), 103’

THE SHUKAR COLLECTIVE PROJECT

Regia Matei- Alexandru MOCANU (Romania), 76’

Filmul (0)07

FLASHBACKS OF A FOOL

Regia Baillie Walsh (Marea Britanie), 110’

Film Inchidere

A SERIOUS MAN

Regia Joel& Ethan Coen (SUA), 110’

COMPETITIE LUNGMETRAJ

ZERO regia Pawel Borowski, Polonia, 2009
Nominalizare la Premiul Juriului Internaţional, Festivalul Internaţional de Film de la São Paulo, 2009

VULPIŢELE/ FOXES regia Mira Fornayova, Slovacia- Cehia- Irlanda, 2009
International Film Critics’ Week- Veneţia 2009

LA MARE / ALAMAR regia Pedro Gonzalez-Rubio, Mexic, 2009
Tiger Award- Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2010

MICUŢA SLOVENĂ / SLOVENIAN GIRL regia Damjan Kozole, Slovenia- Germania- Serbia- Croaţia- Bosnia- Herţegovina, 2009 Contemporary World Cinema, Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2009
Competiţia Oficială, Festivalul de Film de la Sarajevo, 2009

CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ/ KINO CARAVAN regia Titus Muntean,
România, 2009; Balkan Survey, Festivalul International de Film de la Salonic, 2009

REINCARNAREA LUI TROTKI / THE TROTSKY regia Jacob Tierney, Canada, 2009
Premiul Publicului- Festivalul Internaţional de Film de la Tokyo, 2009

PE CALEA CEA BUNA / ON THE PATH regia Jasmila Zbanic, Bosnia Herţegovina- Austria- Germania- Croaţia, 2010; Competiţia Oficială, Berlinale 2010

COMPETIŢIE SCURTMETRAJ FICTIUNE

  • UR, regia Galder Arriaga Magunacelaya, Spania, 2010
  • EDGAR, regia Fabian Busch, Germania, 2009
  • TIXEON, regia Felipe Bustos Sierra, Scoţia, 2010
  • INAINTE SI DUPA 22-12-1989, regia Andrei Cohn, România, 2009
  • DREAM, regia Danijel Dozet, Croaţia, 2009
  • THE INFLATABLE GRANDMA, regia Telmo Esnal, Spania, 2009
  • TRANSPARENT, regia Sammy Fransquet, Belgia, 2010
  • THE HOMOGENICS, regia Gerard Freixes-Ribera, Spania, 2010
  • THE CURIOSITY OF PENNY PARKER, regia Ryan Hanson, Canada, 2009
  • DISH, regia Brian Harris Krinsky, SUA, 2009
  • MIDAS SI POVESTEA FANTOMEI, regia Jamil Hendi, România, 2010
  • ELA, regia Tudor Jurgiu, România, 2010
  • SWEET BLOOD, regia Julian Lara, Spania, 2009
  • WE NEED TO TALK!, regia Eizykman Lewis, Franţa, 2010
  • KILLING TARANTINO, regia Norman Lesperance, SUA, 2010
  • THE MARRIAGE WAR, regia Kuya Manzano, Spania, 2009
  • SCHOGETTEN, regia Andre Marques, Portugalia, 2010
  • MUZICA ÎN SÂNGE, regia Alexandru Mavrodineanu, România, 2010
  • CIMBRO, regia Massimo Nardin, Italia, 2010
  • DERBY, regia Paul Negoescu, România, 2010
  • EU SI SORA MEA, regia Ozana Nicolau, România, 2009
  • I’LL BE ZORRO SOMEDAY, regia Joel Olivier, Franţa, 2010
  • NO NEWS, regia Alexandru Stănescu, România, 2010
  • THE ADDICTION TRILOGY, regia Harald Schleicher, Germania, 2010
  • DON’T TOUCH THE MOUSTACHE, regia Joachim De Smedt, Marea Britanie, 2010
  • MOTHERS, regia Satoru Sugita, Japonia, 2009
  • PISCINE, GERMANIA, regia Emanuel Vasiliu, România, 2010
  • THE BRIGHT LIGHT OF NOON, regia Yavor Vesselinov, Bulgaria, 2010
  • RETURN TO ROSCOFF, regia Ken Wardrop, Irlanda, 2010
  • THIS MORNING, regia William Welsch, Spania, 2010

COMPETIŢIE SCURTMETRAJ ANIMAŢIE

  • FLESH COLOR, regia Masahiko Asachi, Japonia, 2010
  • MARGARITA, regia Alex Cervantes, Spania, 2009
  • AMAZONIA, regia Sam Chen, SUA, 2010
  • THE LITTLE DRAGON, regia Bruno Collet, Franţa, 2009
  • A CAT WITHOUT NAME, regia Carlos Cruz, Portugalia, 2009
  • BACKSTAGE, regia Pierce Davidson, Australia, 2010
  • HAND OF GOD, regia Rune Eriksson, Norvegia, 2010
  • MIXED BAG, regia Isabelle Favez, Elveţia, 2009
  • OBICEIURI PROASTE, regia Oana-Catalina Gheorghiu, România, 2009
  • VIVE LA CRISE, regia Alexei Gubenco, România, 2009
  • UBER STUD, regia Lukas & Kilian Helmbrecht, Germania, 2009
  • PIGEON: IMPOSSIBLE, regia Lucas Mantell, SUA, 2009
  • ALLONS-Y ! ALONZO !, regia Camille Moulin-Dupre, Franţa, 2009
  • 12 YEARS, regia Daniel Nocke, Germania, 2010
  • THE UNPLUGGED SON, regia Milla Nybondas, Finlanda, 2009
  • SLIM PICKINGS FAT CHANCES, regia David de Rooij & Jelle Brunt, Olanda, 2010
  • TOMAS’ POCKET WACH, regia Claudio Sa, Portugalia, 2009
  • LUNCH, regia Irina Golina Sagatelian, Israel, 2010
  • MORE FROM LIFE, regia Steven Vander Meer, SUA, 2009
  • ….FOR SISTER, regia Taras Vinni, Ucraina, 2010